Dlaczego się drapią

Czyli inwazje obcych:)

Świąd to podstawowy i jeden z pierwszych objawów inwazji ektopasożytów.  Czasami zostaje on zbagatelizowany i właściciele przychodzą do lekarza weterynarii, kiedy już występują powikłania w postaci ran, zadrapań, wyłysień lub kiedy świąd jest już tak uporczywy,że zwierze drapie się non stop. Pasożyty, które tu przedstawimy są tylko namiastką tych, z którymi możemy się spotkać.
Oczywiście nasze pupile mogą się drapać z różnych przyczyn. W celu zdiagnozowania powodu świądu zawsze zalecamy wizytę u lekarza weterynarii.
Tutaj pokażemy państwu kilka “znalezisk” występujących u naszych pacjentów.

-Świerzb uszny (Otodectes cynotis)-To ektopasożyt, z którym w naszej przychodni spotykamy się najczęściej. Uprzykrza życie zwłaszcza kotom wychodzącym. Najczęściej mamy z nim do czynienia u kociąt, które zarażają się od matki.

187

-Świerzb włosowy (Choriodiscoides cavie)- dokucza świnkom morskim. Bardzo często nie powoduje objawów, ale zdarza się, że wywołuje świąd, wypadanie włosów i niepokój u świnek.

145 147-Wszoł (Gliricola porcelli) Znaleziona również u świnki morskiej. Widoczne najczęściej na nieowłosionej skórze. Powoduje silny świąd, zmierzwioną sierść, strupki, wypryski

2014-10-21 17.06.31-U kolejnego pacjenta- również świnki morskiej znaleźliśmy zarówno wszoła jak i świerzba (Trixacarus caviae). Ten drugi niestety na zdjęciu jest słabo widoczny.Musicie nam państwo uwierzyć,że to owalne “coś” na godzinie 12tej nad ułożoną w poprzek sierścią-to właśnie był świerzb:)

033-Wesz szczurza (Polyplax spinulosa)- Widoczne gołym okiem, znajdują się głównie na szyi i grzbiecie. Są krwiopijne- mogą doprowadzić do anemii

2013-01-28 13.32.56 2013-01-28 13.35.44-Wszoł koci (Felicola subrostratus) atakuje głównie na wiosnę i na jesień, zaraźliwy jedynie dla Kota i ewentualnie gryzoni

P1020828 P1020831