Opieka Nad Kocięciem

W pierwszych dniach pobytu kotka w naszym domu, karmimy go karmą, którą dostawał dotychczas u hodowcy (pamiętajmy, żeby o nią zapytać). Potem możemy stopniowo zmieniać karmę, ale koniecznie na taką typu kitten (dla kociąt). Jeżeli decydujemy się na przyrządzanie pokarmu samodzielnie, należy dodatkowo suplementować odpowiednie witaminy). Do picia dajemy wodę. Jeżeli kotek do tej pory pojony był mlekiem, należy stopniowo z niego rezygnować, mieszając go w coraz mniejszym stosunku z wodą. Przed pojawieniem się nowego lokatora, musimy sprawić mu kuwetę (jedna kuweta na jednego kota) i wyposażyć się w żwirek. Przydatne są też drapaki, zarówno poziome jak i pionowe, oraz różnego typu zabawki.
Jeśli adoptujemy kotka z miejsca o nieznanym statusie epidemiologicznym (np. ze schroniska, z ulicy) a mamy już innego kota w domu, dobrze jest przeprowadzić test na białaczkę, żeby sprawdzić czy istnieje zagrożenie zarażenia naszego kota.

ODROBACZANIE

Pierwsze odrobaczenie powinno być przeprowadzone w wieku 5 tygodni. Kolejne co
5 tygodni, aż do 20 tygodnia życia. Starsze koty powinniśmy odrobaczać dwa razy do roku. Jeżeli kotek jest wychodzący, w domu są dzieci albo kobiety w ciąży, odrobaczamy go częściej. Koty można odrobaczać pastą, tabletką albo kropelkami, które podajemy na skórę karku. W przychodni pomożemy Państwu wybrać najlepszą dla Państwa pupila metodę.

SZCZEPIENIA

Na tydzień przed każdym szczepieniem, kotka należy odrobaczyć. Pierwsze szczepienie przeciwko chorobom zakaźnym (panleukopenia, kalciwiroza, herpeswiroza ew. chlamydofiloza), wykonujemy w 8 tygodniu życia i należy je powtórzyć po miesiącu. Kolejne szczepienia wykonujemy co roku. W Polsce nie ma obowiązku szczepienia kotów na wściekliznę. Jeżeli kot jest wychodzący dobrze jest go jednak zabezpieczyć. Takie szczepienie wykonujemy co dwa lata. Nie ma potrzeby szczepienia przeciwko wściekliźnie kotów nie opuszczających domu. Koty wychodzące albo narażone na kontakt z kotem zakażonym białaczką, dobrze jest również zabezpieczyć przeciwko tej chorobie. Wcześniej musimy wykonać u takiego kota test na białaczkę (wykonuje się go w przychodni z próbki krwi, wynik na miejscu). Szczepimy tylko koty zdrowe.

KAPIEL

Tylko jak jest konieczna. Koty świetnie sobie radzą z czyszczeniem swojego futerka. Można nabyć też szampony w proszku lub w postaci pianki, aby ułatwić kąpiel.

TRANSPORT

Każdy właściciel powinien wyposażyć się w transporter. Najlepsze są plastikowe albo materiałowe. Żeby nie kojarzył się on tylko z wyprawami do weterynarza można podawać
w nim od czasu do czasu kocie jedzenie. Kupując transporter pamiętajmy, że kocię jeszcze urośnie.

TOALETA USZU

Mimo, że często  powoduje obrażanie się naszego kochanego kotka, należy ją przeprowadzać chociaż raz w miesiącu przy  pomocy specjalnie do tego przeznaczonych płynów (do nabycia w przychodni).

ODKŁACZANIE

Mimo, że w większości dobrych karm są już substancje wspomagające odkłaczanie, dobrze jest się wyposażyć w pasty ułatwiające pozbycie się bezoarów (kul włosowych). Zalecamy to zwłaszcza właścicielom długowłosych kotów, chociaż problem może dotyczyć również krótkowłosych zwierząt. Jeśli Państwa kot będzie miał częste problemy z „zatykaniem się” być może będzie konieczność stosowania specjalnej diety weterynaryjnej (typu hairball).

ZĘBY

Koty bardzo często mają problemy z kamieniem nazębnym i chorobami przyzębia. Z tego powodu zalecamy przyzwyczajanie kota do toalety jamy ustnej. Dostępne są różnego rodzaju płyny i proszki, które dodaje się do jedzenia lub picia dla tych kotów, które nie chcą współpracować z właścicielem przy czyszczeniu zębów (czyli dla większości). Z pewnością każdy właściciel dopasuje coś dla swojego pupila. Proszę pamiętać o kontroli stanu dziąseł swoich podopiecznych.

ZABEZPIECZNIENIE OKIEN

Okna Państwa mieszkań oraz balkony należy zabezpieczyć siatkami, żeby kot nie mógł przez nie wypaść. Niestety nie jest prawdą , że kot zawsze spada na 4 łapy.  Nawet jeśli już na nie spadnie, to rzadko kończy się to bez urazów (m.in. tych czterech łap). Zdarza się, że koty „zawisają” na uchylnych oknach. Jest to bardzo niebezpieczne dla życia kota, dlatego przed wyjściem z mieszkania proszę się zawsze upewnić, że okna są zamknięte.

OZNAKOWANIE

Zalecamy czipowanie kotów- pozwoli to na ich identyfikację w razie potrzeby. Jeżeli nie chcą Państwo czipować swojego kota, można mu założyć specjalna obróżkę z adresatką.

STERYLIZACJA/KASTRACJA

Najlepiej wykonywać ją w 6-9 m-cu życia. Wczesna sterylizacja kotki zmniejsza ryzyko powstania nowotworów listwy mlecznej i zapobiega chorobom macicy. Unikniemy też uprzykrzającej wokalizacji (głośne miauczenie) towarzyszącej rui oraz oddawania moczu poza kuwetę.  Natomiast kastracja samca pozwoli nam zmniejszyć ryzyko włóczęgostwa, walk z innymi kotami, oznaczania swojego terytorium moczem o bardzo przykrym zapachu.

ANTYKONCEPCJA HORMONALNA

Dostępne są tabletki i zastrzyki działające antykoncepcyjnie. Jednak przyczyniają się one do chorób zapalnych macicy  oraz nowotworów listwy mlecznej. Poza tym zabezpieczają tylko na jakiś czas i trzeba je powtarzać regularnie. Zdecydowanie zalecamy sterylizację i kastrację.

W naszej przychodni możliwe jest wykonanie sterylizacji kotki zarówno z cięcia w linii białej jak i bocznego.