Opieka Nad Szczeniakiem

Kupno szczeniaka powinno zostać dokładnie przemyślane. Przede wszystkim należy pamiętać, że trochę czasu zajmie mu nauka załatwiania potrzeb fizjologicznych na spacerze. Taki malec może też sporo zniszczyć w domu, zwłaszcza podczas wymiany zębów albo nudy – kiedy bez nadzoru zostanie sam.
Musimy wziąć pod uwagę koszty utrzymania psa – karmę, coroczne szczepienia, odrobaczenia , to czy stać nas będzie na jego leczenie podczas choroby, czasem przewlekłej, kiedy będą konieczne częste wizyty u lekarza.
Zanim wybierzemy jakąś konkretną rasę dowiedzmy się jakiej wymaga opieki – bo może będzie trzeba psa strzyc i odpowiednio pielęgnować albo piesek, chociaż niewielki, będzie potrzebował silnej ręki do jego wychowania. Pamiętajmy, że nie każda rasa jest dla każdego.

Po przyprowadzeniu szczeniaka do domu musimy poświęcić kilka dni na jego aklimatyzację. Nowe otoczenie, rozłąka z matką i rodzeństwem jest dla pieska sytuacją stresową, mogącą obniżyć jego odporność. W tym czasie powinniśmy szczególnie uważać na jego zdrowie, ograniczać kontakt z innymi psami i obuwiem. Na początku pieska karmimy takim pokarmem, jaki dostawał do tej pory, dlatego należy o to zapytać hodowcę. Następnie możemy zmienić karmę stopniowo, mieszając dotychczasową z nową, zmniejszając proporcje starej do nowej. Szczeniaki powinny być karmione karmą typu puppy, junior. Jeżeli decydujemy się na własnoręczne przygotowywanie jedzenia dla pieska, należy dodatkowo suplementować witaminy dla szczeniąt.

ODROBACZENIE

Po raz pierwszy szczenię powinno być odrobaczone w trzecim tygodniu życia. W ciągu pierwszego pół roku należy odrobaczyć szczeniaka co miesiąc. Kolejne odrobaczenia wykonywane są 2-4 razy do roku z naciskiem na odrobaczenie na tydzień przed każdym szczepieniem. W przypadkach wątpliwych można wykonać badanie kału w kierunku pasożytów pozostawiając próbkę kału w przychodni. Próbka powinna zawierać niewielką ilość kału pobieraną ze stolca z trzech kolejnych dni.

SZCZEPIENIA

Pierwsze szczepienie szczeniaka należy wykonać w 6 tygodniu jego życia. Jest  to szczepienie przeciwko wirusowi nosówki i parwowirozy. Kolejne szczepienie wykonujemy w wieku

9 tygodni (przeciwko nosówce, zakaźnemu zapaleniu wątroby, parwowirozie, kaszlowi kenelowemu). Po kolejnych 3 tygodniach szczepimy j.w  lub dodatkowo na leptospirozę. Coroczne szczepienie przeciwko wściekliznie jest obowiązkowe. Pierwszy raz możemy zaszczepić przeciwko wirusowi wścieklizny szczenięta, które ukończyły 12 tyg. Kolejne szczepienie przeciwko chorobom zakaźnym i wściekliźnie wykonywane jest po roku. Należy pamiętać, że możemy szczepić tylko zwierzątka zdrowe i wcześniej odrobaczone. Schemat szczepień zostanie omówiony dla każdego pieska indywidualnie, w zależności od dotychczasowo prowadzonej profilaktyki (może on odbiegać od wyżej opisanego).

PASOŻYTY ZEWNĘTRZNE

Po ukończeniu 8 tygodnia życia powinniśmy zabezpieczyć pieska przed pasożytami zewnętrznymi (pchły, kleszcze). Należy pamiętać, że zagrożenie inwazją pcheł trwa cały rok.

KĄPIELE

Wykonujemy tylko jak są konieczne, najlepiej po zakończonych szczepieniach, szamponami przeznaczonymi dla szczeniąt.

TOALETA USZU

Przyzwyczajamy pieski do czyszczenia uszu za pomocą preparatów specjalnie do tego przeznaczonych (do nabycia w przychodni).

PIELĘGNACJA

Zwłaszcza właściciele małych ras powinni już od samego początku przyzwyczajać swoje pieski do zabiegów związanych z ich pielęgnacją czyli czyszczeniem zębów, oczu, uszu, czesaniem, strzyżeniem (psy długowłose). Zdecydowanie ułatwi to konieczne w  późniejszym okresie zabiegi pielęgnacyjne i ograniczy stres pieska i Państwa.

ZĘBY

Pieski wymieniają zęby mleczne na stałe. U małych ras (zwłaszcza Yorkshire terrier) zdarza się, że nie wszystkie mleczaki wypadają. Mówimy wtedy o przetrwałych zębach mlecznych. Takie ząbki należy usunąć ponieważ szybko się psują a od nich psują się pozostałe ząbki. Najczęściej mamy do czynienia z przetrwałymi kiełkami mlecznymi, dlatego jeśli piesek ukończył 7 m-cy i zauważą Państwo, że nadal ma dwa kiełki koło siebie, proszę przyjść z tym do przychodni w celu skontrolowania.

STERYLIZACJA SUCZEK, KASTRACJA PSÓW

Sterylizację suczki można przeprowadzić już przed pierwszą cieczką lub dwa miesiące po niej. Wtedy  redukujemy do minimum ryzyko wystąpienia nowotworów listwy mlecznej. Wczesna kastracja psa zapobiega agresji na tle hormonalnym, zmniejsza ryzyko problemów
z prostatą, zapobiega ucieczkom.

ANTYKONCEPCJA HORMONALNA

Możliwe jest stosowanie hormonalnych preparatów antykoncepcyjnych, jednak ich stosowanie przyczynia się do powstawania  stanów zapalnych macicy (ropomacicza), a także nowotworów gruczołu sutkowego. Zdecydowanie zalecamy sterylizację. U samców możliwa jest czasowa, odwracalna kastracja za pomocą specjalnych implantów wprowadzanych pod skórę.

OZNAKOWANIE

Dobrze jest oznaczyć naszego pupila mikroczipem. Jego numer wprowadzany jest do ogólnoeuropejskiej  bazy danych i ułatwia odnalezienie pieska  w razie jego zgubienia. Poza tym jeśli Państwo planujecie wyjazdy z pieskiem poza granice naszego kraju, czip taki jest konieczny.